LinuxSever.Com - Türkiye'nin Linux platformu
IzzyMenu.com

Go Back   LinuxSever.Com - Türkiye'nin Linux platformu > 3. Parti Yazılımları > LiteSpeed Web Server

LiteSpeed Web Server LiteSpeed web server hakkında bilgi ve destek forumu

Seçenekler Stil
Alt 12-10-2012, 03:17 PM   #1 (permalink)
Acemi Penguen

Standart Litespeed Hakkında

Merhabalar,

Litespeed'ın apache gibi bir web server olduğunu biliyorum. Tek farklının çok hızlı olduğunuda biliyorum ancak neden bu kadar hızlı, apache neden bu kadar hızlı olmuyor bu konularda bilgi sahibi olmak istiyorum.

Ayrıca litespeed satın alırken 1-CPU, 2-CPU gibi kriterler var. Bunlar ne oluyor? Mesela benim sunucumda 2 CPU var 1 tane alırsam ne oluyor?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz.
tavhane isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-14-2012, 11:50 PM   #2 (permalink)
Administrator

orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Litespeed Hakkında

Merhaba,
Çabuk anlayacağın şekilde basit ve kabaca yazıyorum.

Apache Process Thread mantığında çalışan bir modele sahiptir. Yani her php isteğinde süreci başlatarak çalışması sonlanana kadar bellekte bekletir.

Litespeed ise Event-driven Asynchronous modele sahiptir.

Apache örnek vermek gerekirse,

Kullanıcı sunucuya istek gönderir, apache isteği yanıtlamak için bir process açar ve bekler.
Bu esnada başka bir kullanıcı sunucuya bir istek gönderir, apache bu kullanıcıya da bir process açar.
Her gelen bir kullanıcıya yeni bir process açarak php betiği çalıştırır böylece betik sonlanana kadar process bekler.

Bu şekilde aşırı bir istek geldiğinde her isteği karşılamak için bir process'e ihtiyaç duyar, böylece yanıt verene kadar diğer kullanıcıları bekletir.

Litespeed ise,

Kullanıcı sunucuya istek gönderir, litespeed isteği yanıtlamak için bir process açar. Bu esnada başka bir istek geldiğini düşünürsek aynı process bu işide karşılamaya başlar.
Böylece her bir istek için birden fazla process açmaz.

Bildiğim kadarı ile sunucuda çift işlemci var ise 2 cpu alırsan litespeed her iki işlemciyide kullanıyor.

Genede bu konuyu biraz araştırman gerekiyor.
LiteSpeed vs Apache
orhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil