LinuxSever.Com - Türkiye'nin Linux platformu
IzzyMenu.com

Go Back   LinuxSever.Com - Türkiye'nin Linux platformu > Unix Dağıtımları > FreeBSD

FreeBSD FreeBSD, bilgi ve destek forumu

Seçenekler Stil
Alt 05-26-2009, 01:43 AM   #1 (permalink)
Administrator

ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart FreeBSD 7.0 Kurulum - Görsel Anlatım

FreeBSD, UNIX tabanlı ve ücretsiz dağıtılan bir işletim sistemidir. FreeBSD ideal bir internet sunucusu olabilir. Ağır ağ yüklerinde sağlam hizmetleri verebilecek yapıdadır ve aynı anda çalışan binlerce işleme cevap vermek için sistem hafızasını verimli bir şekilde kullanır. Bu yazımda size FreeBSD kurulumunu görsel şekilde anlatacağım.

Kuruluma başlamadan önce bilgisayarımızın BIOS ayarlarına girerek sistem başlarken ilk olarak CDROM'dan boot edicek şekilde ayarlıyoruz. Oluşturduğumuz FreeBSD kurulum CD'sini yerleştiriyoruz. İlk olarak karşımıza FreeBSD boot seçenekleri gelecektir. Bu adımda kurulumumuzu başlatmak için "1" yada "Enter" tuşuna basarak devam ediyoruz.

İlk adımdaki işlemi gerçekleştirdikden sonra FreeBSD yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi donanımları algılamaya başlamaktadır.

Yukarıdaki aşamada "Turkey" seçeneğini seçiyoruz ve OK diyerek devam ediyoruz.

Bu aşamada bize klavye seçenekleri sunulmaktadır. Türkçe klavye desteği henüz olmadığından dolayı "US ISO keymap" seçip OK diyerek devam ediyoruz. Bu seçimden sonra sistemimiz İngilizce klavye ile yönetilecektir.

Kurulum ve yapılandırma sihirbazı olan sysinstall ana menüsünden "Standart" seçeneğini seçip kurulum işlemimize devam ediyoruz.

Bu ekranda, fdisk gibi bir partition oluşturma programıyla karşılaşacağımızla ilgili bir uyarı mesajıdır. OK ile devam ediyoruz.

Bu aşamada diskimiz üzerinde FreeBSD için bir alan ayırmamız gerekiyor. Yukarıda görmüş olduğunuz resimde ad0 isimli diskimizin biçimlendirilmemiş bir disk olduğunu görmekteyiz.

Oluşturacağımız bölüme kendimiz bir değer girmek istiyorsak "C" tuşuna basıyoruz. Yazacağımız rakamın sonuna M (Megabyte) veya G (Gigabyte) harflerini girmemiz gerekmektedir. Yukarıdaki ekranda "C" tuşu ile oluşturma aşamasını görmekteyiz. Oluşturduğumuz bölümü silmek istiyorsak "D" tuşuna basmamız yeterlidir. Bu kurulumda diskimizin tamamını kullanacağımız için "A" tuşuna basıp devam ediyoruz.

Bölümlendirmeyi tamamladıkdan sonra "Q" tuşu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bu aşamada eğer sisteminizde mevcut bir işletim sistemi varsa ve aynı zamanda FreeBSD işletim sisteminide kullanmak istiyorsanız "BootMgr" seçeneği ile devam etmemiz gerekmektedir. Bu seçenekle devam ettiğimizde sistem başlarken bize hangi işletim sistemini açmayı istediğimizi sorucaktır. Biz tek bir işletim sistemi kullanacağımız için "Standart" seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu adımda bölümümüzün oluşturulduğu hakkında bilgi vermektedir. Bu ekrandada OK ile devam ediyoruz.

Bu adımda swap vb. gibi bölümleri oluşturacağız. "C" tuşu ile oluşturma işlemini gerçekleştirmekteyiz.

İlk olarak swap alanımızı oluşturacağız. Oluşturmak için yukarıdaki 3 resimin ilkinde görmüş olduğunuz gibi "C" tuşuna basıyoruz ve karşımıza oluşturacağımız bölüm için bir değer girmemizi istiyor. Değeri (2G) girdikden sonra OK ile devam ediyoruz. Karşımıza bölümleme seçenekleri gelecektir. Burdan Swap yani A swap partition seçeneğini seçerek OK ile devam ediyoruz. Yukarıdaki son resimde gördüğünüz gibi swap alanımızı oluşturduk. Swap alanı oluştururken size tavsiyem sisteminizde fiziksel olarak kaç mb veya gb raminiz var ise swap oluştururken fiziksel ram'in iki katı değeri girmenizdir. Benim kurduğum sistemde 1 GB ram bulunmaktadır. Dolayısıyla swap alanını 2 GB olarak belirledim. Sisteminizde 4 GB ram mevcut ise swap değerini 6 GB olarak verebilirsiniz. 8 GB ram mevcut ise gene 6 GB swap işinizi görücektir. Ayrıca belirtmek isterim ki bir sistem swap kullanımına geçiyor ve bu sürekli ise bu durum sisteminizin ram kaynaklarının yetmediğinin göstergesidir.

Bu adımda ise root dizinimizi oluşturduk. Oluşturmak için ilk olarak "C" tuşuna bastık. Gelen ekrana oluşturmak istediğimiz root dizininin boyutunu girdik. Ben root dizininin boyutunu "3 GB" olacak şekilde belirledim. Siz daha büyük yada küçük değerler girebilirsiniz. "3G" yazdıkdan sonra karşımıza bölümleme seçenekleri geldi. Sistem bölümleri oluşturacağımız için "FS" yani A File System seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz. Son adımda ise root dizinini oluşturacağımız için gelen ekrana "/" yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Son resimde gördüğünüz gibi root dizininide oluşturduk.

Bu adımda var bölümünü oluşturuyoruz. "C" tuşuna basıyoruz. cPanel yazılımını kullanacağım için bu bölümün alanını biraz yüksek tutuyorum. "C" tuşuna bastıkdan sonra gelen ekrana 15G (15 Gigabyte) yazıyoruz ve OK ile devam ediyoruz. Daha sonra gelen ekranda sistem bölümü oluşturacağımız için "FS" seçiyoruz ve OK ile devam ediyoruz. Son olarak ise oluşturacağımız dizinin yolunu belirtiyoruz. Gelen ekrana "/var" yazıyoruz ve OK ile devam ediyoruz. Son resimde gördüğünüz gibi var dizininide oluşturduk.

Yukarıdaki adımda ise root dizini oluşturduğumuz gibi tmp dizinini oluşturduk. Bu dizine 1 GB alan verdik.

Son olarak yukarıdaki gibi usr dizininide oluşturduk. Bu dizine diskin geri kalan kısmını yani 58 GB alan verdik.
ismail isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-26-2009, 02:03 AM   #2 (permalink)
Administrator

Standart FreeBSD 7.0 Kurulum - İkinci Bölüm

Bölümlendirmelerimizi tamamladıkdan sonra "Q" tuşuna basarak Disk Labeleditor'u sonlandırıyoruz.

Choose Distributions bölümünde kurulum esnasında eklemek istediğim paketleri seçebiliriz. X-Developer seçeneğini seçersek görsel arayüz ile birlikte kaynak kodları, X-User ile görsel masaüstü olan kullanıcı modunu kurabilirsiniz. Ben sistemimi web server uygulamalarında kullanacağım için minimal kurmayı tercih ediyorum. Seçimimi yaptıkdan sonra Exit seçeneği ile kuruluma devam ediyorum.

Choose Installation Media menüsünde kurulumumuzu hangi tip medya ile gerçekleştireceğimizi sormaktadır. Kurulumumuzu CD'den yapacağımız için CD/DVD seçeneğini seçip OK ile devam ediyoruz.

User Confirmation Requested ekranında ise kurulum için bizden onay istemektedir. Bu adımda "Yes" seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Yukarıda resimde kurulumumuzun başladığını görüyoruz.

Bu ekrandada FreeBSD kurulumunun başarıyla tamamlandığını görüyoruz.
Alt 05-26-2009, 02:59 AM   #3 (permalink)
Administrator

Standart FreeBSD Konfigurasyon Ayarları

Kurulum işlemleri tamamlandıkdan konfigurasyon ayarlarını yapmamız gerekiyor.

Bu adımda sistem ethernet kartımızı yapılandırmak istediğimizi soruyor. Kurulumu web uygulamaları için gerçekleştirdiğim için statik bir ip atayacağım. Bu adımda "Yes" seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Bu adımda ethernet kartımızı seçiyoruz ve OK ile devam ediyoruz.

Bu adımda IPv6 protokolünü kullanıp kullanmıyacağımızı sormaktadır. IPv4 kullanacağımız için No seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Bu seçenekde ise DHCP protokolünü kullanıp kullanmıyacağımızı soruyor. Ev kullanıcıları burda DHCP seçebilir. Biz web uygulamaları çalıştıracağımız için statik bir ip atayacağız. Bu yüzden DHCP kullanmıyoruz. Bu ekranda "No" seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Yukarıdaki adımlarda ise network konfigurasyonunu ayarlıyoruz ve OK ile devam ediyoruz. Son olarak ise sistem yaptığımız ayarlarla ilgili onay istiyor. Yes seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Bu adımda ise iki network arasında router olarak kullanmak isteyip istemediğimizi soruyor. Bu adımı No seçeneğini seçerek geçiyoruz.

Bu adımda ise inetd servisini kurmak isteyip istemediğimizi soruyor. Inetd, sistem üzerinde çalışmakta olan ve network servislerine gelen ilk bağlantı isteklerini yakalayan ve port numarasına göre bu bağlantıyı doğru servise ileten bir super-server daemon'dur. Bu adımı No seçeneğini seçerek geçiyoruz.

Bu adımda ise sistemimize SSH yoluyla uzaktan bağlanıcaksak Yes seçeneğini seçip devam etmemiz gerekiyor.

Bu adımda ise Yes dememiz durumunda herkese erişimi olan FTP açılacaktır. Eğer FTP üzerinden hizmet veren bir dosya paylaşım sunucusu yapıyorsan bu seçenek kullanılabilir olmalıdır. Fakat diğer durumlarda güvenlik açığı oluşturacaktır. Bu adımda No seçeneğini seçerek geçiyoruz.

Makinamızın dosya paylaşım sunucusu olarak kullanmak istiyorsak Yes seçeneğini seçebiliriz. Biz bu amaçla kullanmıyacağımız için No seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Makinamızı network üzerinde dosya paylaşım sunucusu olarak kullanmıyacağımız için bu seçeneğide No seçeneğini seçerek geçiyoruz.

Sistemimizi genel ayarlarını yapılandırmak için Yes seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Bu bölümdede sistemimizin genel ayarlarını yapılandırabiliyoruz. Kişisel yapılandırmamızı gerçekleştirdikden sonra Exit seçeneğini seçerek OK ile devam ediyoruz.

Yukarıdaki adımlarda sistemimizin saatini ayarlıyoruz.

Sistemimizin linux dosyalarıyla uyumlu olmasını istiyorsak Yes seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

PS/2, seri veya bus mimarilerinden bir mouse kullanmak istiyorsak Yes seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Biz uzakdan ssh bağlantısı ile sistemimizi yöneticeğimiz için No seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Bu adımı No seçeneğini seçerek geçiyoruz. Eğer Yes seçeneğini seçersek karşımıza gelen ekranda programlar, text editorler, oyun ve web sunucularında kullanılan paketler çıkacaktır. Bu paketlerden istediğimizi kurabiliriz.

Yukarıdaki resimlerdeki adımları takip ederek sistemde bir hesap oluşturuyoruz.

Yukarıdaki adımlarda root kullanıcısı için bir şifre oluşturmamızı istiyor. İkinci resimde root kullanıcısı için şifremizi giriyoruz.

Genel ayarlar ekranında son bir değişiklik yada kontrol için tekrar bakmak istiyorsak Yes seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Biz No seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Tüm ayarlarımızı bitirdikden sonra Exit Install seçeneğini seçip kurulumdan çıkıyoruz.

Son adımda ise kurulumdan kurulum CD'mizi çıkarıyoruz ve sistemimizi yeniden başlatıyoruz. Bu adımda Yes seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
Alt 05-26-2009, 04:35 AM   #4 (permalink)
Administrator

Standart FreeBSD Konfigurasyon Ayarları

Yukarıdaki resimde sunucumuzda root olarak login oluyoruz.

Tüm işlemler tamamlandı. Artık FreeBSD işletim sistemine sahip bir makinamız var.

Kaynak : İsmail ÇEHRELİ - Linuxsever.Com
Alt 06-22-2009, 12:49 AM   #5 (permalink)
Acemi Penguen

beratkeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abi çok detaylı ve leziz bir anlatım olmuş. ellerine sağlık
beratkeles isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-07-2010, 05:44 PM   #6 (permalink)
Acemi Penguen

Standart Cevap: FreeBSD 7.0 Kurulum - Görsel Anlatım

Ben bunun gibi karışık bir yazılım görmedim. nano yükleyemezmiyiz buna acaba. vi kullanamıyorum. frebsd de vi ile çalışıyo herhalde. ıp değişimi yapamadım düşünün yani. yeniden kurulum yaptım.

teşekkürler..
linux_centos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-07-2010, 11:14 PM   #7 (permalink)
Administrator

orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ports dan çok basit bir şekilde kurabilirsin.

cd /usr/local/ports/editors/nano/ && make install clean
orhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-07-2010, 11:15 PM   #8 (permalink)
Administrator

orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ismai hocam resimleri yeniden editlermisin ?
orhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-13-2012, 12:25 AM   #9 (permalink)
Acemi Penguen

€vet Resimler tekrar güncellenirse iyi olur
KLAMP isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-25-2013, 12:59 PM   #10 (permalink)
Acemi Penguen

teşekkürler ismail abi fakat resimleri tekrar eklermisin acabA
Lvnt34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tags:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil